Kwiaciarenka
O nas | Nasza Kwiaciarenka | Galeria | Kontakt

W środę, 21 marca 2012 roku po południu Anna Komorowska - pierwsza dama Polski - dokonała otwarcia Międzynarodowej Wystawy Kwiatów Keukenhof w Lisse (Holandia), wspólnie z Jej Królewską Mością, księżniczką Holandii Margriet. „Polska – Sercem Europy” to temat przewodni tegorocznej ekspozycji. Największą jej atrakcją będzie prezentacja Fryderyka Chopina i jego muzyki. Portret kompozytora przedstawia mozaika z cebulek kwiatowych.

Od kilku lat, co roku główna wystawa w Keukenhof podporządkowana jest innemu tematowi przewodniemu związanemu z kolejnym krajem, zapewniając mu spory rozgłos. W 2012 roku park zwraca się ku Europie Wschodniej. Od 22 marca do 20 maja jego uwaga skupiona będzie na Polsce, jako Sercu Europy. Keukenhof w kolorowy sposób złoży hołd Polsce, która nie tylko jest znaczącym importerem cebulek kwiatowych, ale również rozwijającym się rynkiem turystyki przyjazdowej do Holandii.

ChopinNajbardziej popularną atrakcją w Keukenhof w 2012 roku będzie z pewnością mozaika z kwiatów cebulowych przedstawiająca portret Chopina. Do jego ułożenia zużyto 50 000 cebulek, a w ich sadzeniu w dniu 13 października 2011 r. wziął udział Janusz Stańczyk Ambasador RP w Królestwie Niderlandów. Mozaika ma wymiary 12 x 20 m.


Dodatkowo w Keukenhof można zobaczyć ekspozycje związane z tematem przewodnim:
Romantyka Chopina - w pawilonie Oranje Nassau (obok mozaiki z kwiatów cebulowych przedstawiającej portret Chopina).
Zadziwiająca Polska - multimedialna prezentacja Polski w Juliana Pavilion.
Percepcja Kopernika - wystawa w pawilonie Willem-Alexander poświęcona polskiej nauce.
Duch Solidarności – ekspozycja zaaranżowana pomiędzy głównym wejściem, a zwodzonym mostkiem, poświęcona roli Polski w zmianach.

W Keukenhof odbędzie się także 10 wieczornych koncertów chopinowskich, z udziałem znanego holenderskiego pianisty Wibi Soerjadi.